Złota ulica

Express Bydgoski,  3 czerwca 2011 Autor: Jarosław Jakubowski 
Link do artykułu
Foto: internet
 Perełka bydgoskiej secesji wśród kandydatów na najpiękniejsza ulicę Polski i świata. Można głosować.
Mieszkańcy ulicy Cieszkowskiego walczą o wyrzucenie z niej autobusów miejskich. Ale zarząd dróg twierdzi, że to oznaczałoby zatkanie innej ważnej arterii - ulicy Śniadeckich.W grudniu ubiegłego roku kilkudziesięciu mieszkańców ulicy Cieszkowskiego zablokowało wjazd na nią. Tak zaprotestowali przeciwko autobusom trzech linii, które hałasują tuż pod oknami zabytkowych kamienic, niszcząc je oraz nawierzchnię ulicy.

Chcą ochrony secesji

Rewitalizacja perełki bydgoskiej secesji jest jednym z głównych celów Stowarzyszenia Miłośników Ulicy Cieszkowskiego. - Chodzi nie tylko o wyremontowanie jezdni i chodników, ale przede wszystkim o nową filozofię poruszania się po mieście. Nie forsujemy przebudowy i wyburzeń, ale ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, w tym również komunikacji publicznej. Mamy przykłady miast zachodnich, w których to świetnie funkcjonuje. Miasto nie jest dla samochodów. Miasto jest dla ludzi - uważa Grzegorz Kaczmarek ze stowarzyszenia.

Ale zdaniem Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, rozwiązanie proponowane przez mieszkańców Cieszkowskiego uderzy przede wszystkim w ich sąsiadów z innych ulic. - Zamykanie centrum dla komunikacji publicznej przy obecnym stanie infrastruktury jest niemożliwe - rozwiewa złudzenia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Co proponują drogowcy?

Rozważane są trzy rozwiązania, mające odciążyć ulicę Cieszkowskiego. Po pierwsze, przekształcenie ulicy Świętojańskiej - na odcinku Pomorska-Gdańska - w ulicę dwukierunkową. Drugim pomysłem - najdalej idącym - jest przedłużenie ulicy Mazowieckiej aż do ulicy Gdańskiej. Wiązałoby się to z wyburzeniem wielu budynków oraz przebudową skrzyżowania Świętojańska-Gdańska. Jest też trzeci wariant - kapitalny remont ulicy Cieszkowskiego.

Wszystkie propozycje mają jednak poważne mankamenty.

- Gdybyśmy wyprowadzili z Cieszkowskiego autobusy komunikacji publicznej, spowodowałoby to przeciążenie ruchem ulicy Śniadeckich i po prostu zatkanie tej arterii, co, biorąc pod uwagę fakt, że wjeżdżają w nią samochody strażackie z ulicy Pomorskiej, byłoby katastrofą. Z kolei wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ulicy Świętojańskiej spowodowałoby ogromny wzrost natężenia ruchu - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski.

Na kapitalny remont ulicy (wymiana nawierzchni, nowe chodniki i zatoczki) ZDMiKP nie ma obecnie pieniędzy.

Nasze najpiękniejsze

Bydgoszczanie mogą jednak wspólnie pomóc ulicy Cieszkowskiego. Magazyn „Wasze Podróże” organizuje trzecią edycję konkursu na najpiękniejszą ulicę Polski i świata. Cieszkowskiego startuje w pierwszej kategorii. W ubiegłym roku znalazła się na wysokim, ósmym miejscu. Aby oddać głos, należy wejść na stronę internetową http://www.waszepodroze.pl/?3,9,-1