Po remoncie czas na remont, Express Bydgoski, Michał Sitarek, 3 grudnia 2009 r.

Dlaczego na liście do rewitalizacji znalazły się ulice, które odnowione zostały kilka lat temu?
 
  Według wiceprzewodniczącego Rady Miasta Tomasz Regi, powtórne prace są uzasadnione wyłącznie na części Długiej. - Chodzi, oczywiście, o fragment między Jana Kazimierza a Wełnianym Rynkiem, gdzie zamiast chodników położono również bruk typowy dla jezdni. Handlowcy ze stowarzyszenia Bydgoska Starówka wielokrotnie zwracali się do mnie w sprawie ułożenia tam chodnika z granitowych płyt. Oczywiście, remonty takich ulic jak Mostowa, czy Magdzińskiego też nie budzą żadnych wątpliwości. Ale jakim cudem na liście znalazła się Batorego, Jezuicka, czy Niedźwiedzia - nie wiem. Budżet jeszcze nie jest uchwalony i będę liczył na wyjaśnienia. Z jednej strony mamy szukać oszczędności, a tu wydajemy pieniądze lekką ręką.
  Kolejny raz wychodzi brak spójnego planu zagospodarowania Starego Miasta - komentuje przewodniczący klubu PiS, Piotr Król. - Prezydent w ogóle nie liczy się z opiniami bydgoszczan. Najlepszy przykład to zachodnia pierzeja Starego Rynku. W tym roku nie wyda na nią ani złotówki. Jednak nikt nie ma złudzeń, że jeśli wygra wybory, zrealizuje kontrowersyjny projekt. Teraz nie porusza tego tematu wyłącznie ze względu na kampanię.Ta lista ulic do remontu to nic nieznacząca obietnica. Pieniądze zapisane w budżecie wystarczą jedynie na niewielką część zaplanowanych prac - twierdzi radny SLD, Lech Lewandowski.
 
Miasto traci tożsamość?
 
  Szef Stowarzyszenia „Bydgoskie Kamienice”, Bartek Bogucki, również jest zaskoczony. - Ulice Ku Młynom, Przyrzecze, Jezuicka, Batorego, Jana Kazimierza w ostatnich latach zostały przebrukowane. Na chodnikach położono granitowe płytki. Co jeszcze teraz chce robić prezydent? Obawiam się, że rewitalizacja skończy się na dodawaniu betonowych kostek. Jestem młodym człowiekiem, ale czuję jak Bydgoszcz z dnia na dzień traci swoją tożsamość.
  Na czym polegać ma przebudowa? - Otoczenie Starego Rynku będzie się zmieniać sukcesywnie od przyszłego roku - wyjaśnia wiceprezydent Bydgoszczy, Lucyna Kojder-Szweda. - Poprawione zostanie wszystko, co można będzie poprawić (jezdnie, chodniki, oświetlenie, zieleń, itp.) Chcemy podnieść przede wszystkim jakość układu drogowego i stworzyć jeszcze bardziej cieplejszy i przyjazny klimat. Można to osiągnąć poprzez właściwy dobór budowlanych materiałów wykończeniowych i opraw oświetleniowych, wzbogacenie detali małej architektury, posadzenie zieleni... Będzie to wynikać z budowlanej dokumentacji projektowej.
  Chcemy dostosować ulice Starego Miasta do planowanych zmian na Rynku. Do klimatu starówki dostosujemy też przeprawy na Mostowej, Ku Młynom i Mennicy. Zależy nam na jednolitym charakterze. Rewitalizacja będzie zdecydowanie bardziej zaawansowana niż dotychczasowe prace. Jednak na ulicach, które przeszły remonty, prace na pewno będą ograniczone - mówi dyrektor ZDMiKP, Jan Siuda.
Link do artykułu