Byliśmy w Łodzi

Łódź budzi emocje. Niektórzy uważają, że to miasto brudne, biedne, słyszeli, że tam  jakiś przemysł występował lub występuje - zawsze kojarzy się włókienniczy . Drudzy są zakochani w łódzkiej architekturze, sztuce, kulturze.
7 lipca delegacja naszego stowarzyszenia wybrała się do tego miasta. Wycieczka połączona była ze sprawami służbowymi, dlatego Łódź została zwiedzona w ciągu 2,5 h., niemalże w biegu. Zobaczyliśmy najważniejsze z najważniejszego. Jednak to za mało. Ledwo poczuliśmy zapachy tego miejsca. Musnęliśmy zaledwie kawałek historii. Za mało.
     Łódź jest perełką eklektyzmu i secesji w samym sercu Polski. Wiele  można opowiadać o ludziach jacy tu żyją, żyli. O bogatej historii przemysłu, o Polakach, Żydach, Niemcach i Rosjanach napisano tomy książek, powstały kultowe filmy...
Ziemia obiecana dla tych nacji, które kłóciły się, kochały i niestety zabijały. Przemysł włókienniczy przestał istnieć, a po 1945 roku zniknęli Żydzi.  Dwa zniszczone filary zmieniły nieodwracalnie oblicze tego miasta.
 Łódź dzisiaj jest prężnym ośrodkiem gospodarczym w kraju. Mają tu siedziby lub oddziały wielkie polskie i zagraniczne korporacje. Wielkie imprezy kulturalne świadczą o potędze - przynajmniej marketingowej -  naszej Łodzi. Celowo użyłem słowa naszej, ponieważ czuliśmy się tam, jak u siebie. Mimo, że metropolia, trąci czasami prowincją. Zaniedbane ulice i kamienice obok pięknych i odnowionych przypominają Bydgoszcz.
W Bydgoszczy niestety nie ma takiej secesji jak w Łodzi. Przeważa eklektyzm. Zazdroszczę łodzianom, na szczęście żeby ich architekturę zobaczyć, wystarczy pokonać tylko 220 km. Jeżeli Wasze drogi prowadzą przez Łódź,  warto ją zobaczyć. W galerii przedstawiamy zdjęcia budynków przy ulicach: Piotrkowskiej, Tuwima, Rewolucji 1905 ( w podwórzu synagoga żydowska), Kilińskiego (Prawosławny Sobór św. Aleksandra Newskiego), Narutowicza, Sienkiewicza i Wschodnia. Na jednym zdjęciu wstępuje kiczowaty pałac. Orientalizm połączony z budynkiem jednorodzinnym z czasów Gierka. Kilka zdjęć przedstawia ciekawe połączenie starej i nowoczesnej architektury.