Gorąca dyskusja. I bardzo dobrze. Łączy nas Bydgoszcz !

Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w dyskusji na temat  
Spotkanie odbyło się w Klubie "Orion" na osiedlu Błonie.
Poprowadził je przewodniczący Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei 
Andrzej Adamski.


Portal Bydgoski, 1 lutego 2012 roku
http://www.portalbydgoski.pl/wicemarszalek-uwaza-za-konieczne-odbudowanie-symboli-bydgoszczy

W środę Dom Kultury ,,Orion” na Błoniu odbyło się spotkanie poświecone idei odbudowy historycznej  Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Spotkanie poprowadził przewodniczący społecznego komitetu rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Andrzej Adamski.

W krótkim wprowadzeniu Adamski przypomniał o szczególnym znaczeniu dla historii miasta Starego Rynku – To tutaj Bydgoszcz została przyłączona do macierzy – mówił Andrzej Adamski – Tutaj odbyły się także masowe rozstrzelania.

Kościół na Starym Rynku został wyburzony decyzję nadburmistrza Bydgoszczy Wernera Kampe  w 1940 roku, który planował w tym miejscu wybudować budynki administracyjne.

W czasie toczonej dyskusji pojawiło się wiele głosów zwolenników odbudowy Zachodniej Pierzei w historycznym kształcie, były jednak także głosy negatywne. Te ostatnie dotyczyły głównie kwestii finansowych, bowiem wybudowanie kościoła wiązało by się w przyszłości z kosztami jego utrzymania – Wierni go utrzymają – można było usłyszeć w odpowiedzi na te zarzuty – Opera i Filharmonia także przynosi straty – dodał Adamski. Wiele mówiono także o opinii biskupa Jana Tyrawy, który uważa, że nie ma potrzeby budowy kolejnego kościoła – Księdza biskupa cały czas próbujemy przekonać. Było by to znakomite miejsce na kościół akademicki, tak jak jest to w Warszawie – bronił inicjatywy Adamski.
,,Trzeba odbudować symbole Bydgoszczy”

Na końcu dyskusji głos zabrał wicemarszałek Edward Hartwich, którego wystąpienie można uznać za przełomowe. Jako bydgoszczanie musimy odbudować symbole naszego miasta. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o Bydgoszczy metropolitarnej – mówił Hartwich mając na myśli Zachodnią Pierzeje oraz fontannę ,,Potop”. Wicemarszałek zadeklarował dużą życzliwość władz wojewódzkich dla tych projektów ze strony finansowej.  Po tym wystąpieniu na sali rozległy się oklaski.